Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Tajemnic będzie pełen atrakcji i niespodzianek. Do Zamku Książ powraca po sześciu latach unikatowa kolekcja preparatów Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Od preparatów zbrodniczych, po narzędzia zbrodni – to wszystko będzie można obejrzeć w towarzystwie pracowników Zakładu Medycyny Sądowej.

Miłośnicy nowych technologii będą mieli szansę by odbyć wirtualną podróż pa pokładzie słynnego polskiego liniowca m/s Piłsudski. To dolnośląska premiera pokazu przygotowanego we współpracy z Fundacją Koncept Kultura i Centrum Technologii Audiowizualnych.

m/s „Piłsudski” był wyjątkowy, nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, dzieła sztuki, a nawet tak mało istotne szczegóły, jak popielniczki czy karty dań, zaprojektowali znani polscy artyści i architekci. Narodził się dzięki wywalczonej przez Polskę niepodległości i był dumą odrodzonej Polski.  Odszedł na wieczną wachtę wraz z nią w 1939 roku, tuż po wybuchu II wojny światowej, po wpłynięciu na niemiecką minę morską. Podobnie jak legendarny Titanic u szczytu sławy tragicznie zatonął, a jego wrak spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego Dzięki nowoczesnej technologii odbędziemy niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym pokładzie „Piłsudskiego, gdzie powita nas legendarny kapitan liniowca Mamert Stankiewicz zapraszając do zwiedzania jego pięknych i eleganckich wnętrz. Dzięki pracy grafików z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu możemy stanąć w Salonie Wielkim, palarni klasy turystycznej, czy na deskach pokładu spacerowego i poczuć atmosferę, jaka towarzyszyła pasażerom podróżującym na linii Gdynia – Nowy Jork w latach trzydziestych ubiegłego stulecia.

Kolejna festiwalowa premiera to pierwsza publiczna prezentacja nieużywanego od 100 lat projektora oraz pierwsza próba odtworzenia filmu niemego z końca XIX wieku, który został odnaleziony wraz z projektorem na strychu przeznaczonej do wyburzenia kamienicy. O odnalezionych kolekcjach przezroczy i lampach naftowych opowiada autor książki pt. „Ewolucja światła” Janusz Chmielniak. Czeka nas również wielka wystawa lamp morskich, a każda z nich ma historię wartą „Piratów z Karaibów”.

„Imperium małych piekieł” to najnowsza książka Joanny Lamparskiej. Autorka wpada na trop laboratorium medycznego z czasów II wojny światowej, rozpoczyna śledztwo. Długie, mroczne tunele, laboratoryjne stoły, zapomniane zapiski i postrzępione relacje prowadzą do przerażającej tajemnicy, która pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Czemu służyła makabryczna pracownia w obozie w Sieniawce i jakie wciąż skrywa tajemnice?

…Pokój wypełniają dwa ogromne betonowe koryta. Wyglądem przypominają otwarte trumny. W rogu wmontowana została kadź, podobną widziałam na zdjęciu z któregoś z obozów. Leżały w niej odcięte nogi i ręce. Jeszcze tego samego dnia wysyłam zdjęcia z piwnic prof. dr hab. Tadeuszowi Doboszowi, jednemu z najwybitniejszych specjalistów medycyny sądowej w Polsce.
– Wygląda mi to na fabrykę preparatów anatomicznych – słyszę po chwili.
– Nazistowskie preparaty należały do najlepszych, często były robione z jeszcze ciepłych zwłok. Niekiedy nawet antropolodzy wybierali ludzi, których należało zamordować i wypreparować. – Profesor mówi z beznamiętną łagodnością, jak to naukowiec, którego nie dziwi nic, co dotyczy jego dziedziny. Preparaty anatomiczne? W mojej głowie nagle pojawiają się obrazy z czasów II wojny światowej. Oprawcy eksperymentujący na dzieciach, karłach i kobietach w ciąży. Kolekcja szkieletów Augusta Hirta, na której potrzeby „badacz” kazał zagazować ponad sto osób. Abażury z ludzkiej skóry produkowane w obozie w Buchenwaldzie…

Rok 2019 ogłoszony został rokiem Leonarda da Vinci. Właśnie mija pięćsetna rocznica śmierci wielkiego mistrza. W czasie Festiwalu Tajemnic zobaczymy wystawę jego prac i projektów. W Sali Balowej zamku znajdą się tajemnicze szkice oraz modele niezwykłych maszyn Leonarda da Vinci, którymi wyprzedził swoją epokę. Helikopter, samochód, łożysko kulkowe, spadochron czy czołg to tylko niektóre z ogromnej liczby koncepcji, jakie stworzył. Ponad kilkadziesiąt zaskakujących wynalazków tego mistrza zebranych zostanie w największej zamkowej przestrzeni podczas tegorocznego Festiwalu Tajemnic.