Program

 top_secret

 

12 sierpnia 2017,  godz.10.00 Otwarcie V Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic

 festiwal_logo_bez_antyaliasu

Sobota 12.08.2017

Sala balowa

UKRYCIA I ODKRYCIA

10.00 Dariusz Garba – „Sowiogórski Olbrzym i Książ. Legenda a rzeczywistość”

Autor licznych publikacji o Górach Sowich i Zamku Ksiaż, oraz ich badacz od ponad czterdziestu lat opowie o swoich najnowszych odkryciach związanych z najbardziej tajemniczymi miejscami Dolnego Śląska.

11.00 Elżbieta Szumska – Güttlerowie – amerykański sen w Złotym Stoku oraz odkrycie Sztolni Ochrowej

Właścicielka kopalni złota opowiada o tym, jak odkryła nową sztolnię, co świadkowie opowiedzieli jej o depozytach z czasów II wojny światowej oraz jak udało się odnaleźć pewną znaną podróżniczkę, córkę przedwojennych właścicieli kopalni.

12.00 Joanna Hytrek – Hryciuk „Notatki pełne tajemnic. Günther Grundmann i ewakuacja dóbr kultury z wojennego Breslau”

Autorka licznych publikacji, w tym: „Ludność niemiecka a żołnierze Armii Czerwonej  (Radzieckiej) na Dolnym Śląsku w latach 1945 – 1948” przybliży najbardziej tajemniczy okres końca wojny.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

13.00 Piotr Galik – „Wielkie europejskie kulturobójstwo.  Pierwsza wojna światowa, jako czas dewastacji dóbr kultury, dzieł sztuki i dorobku cywilizacyjnego Europy”

Druga wojna światowa to czas wielkiej grabieży dzieł sztuki. A co z pierwszą wojną? Przyniosła przecież milionowe ofiary w ludziach i gigantyczne wyniszczenie ekonomiczne Starego Kontynentu. Wrocławski historyk opowie o gigantycznej dewastacji szeroko rozumianych dóbr kultury podczas działań wojennych 1914-1918.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

I wojna

W ŚWIECIE TAJEMNICY

15.30 Joanna Lamparska  – „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice”

Pod Europą ciągną się kilometry podziemnych konstrukcji, od zagadkowych grobowców z czasów prehistorycznych, przez nielegalne kluby i destylarnie, mroczne katakumby, aż do fabryk drążonych we wnętrzu gór w czasie drugiej wojny światowej i współczesnych, ultranowoczesnych schronów dla milionerów…

16.30 Piotr Maszkowski – „Nie tylko złoto Wrocławia i Lubiąż – skarby i tajemnice Dolnego Śląska w świetle materiałów archiwalnych resortu bezpieczeństwa PRL”

Czy bezpiece udało się kiedykolwiek odkryć skarb? Czy są dowody na to, czy też nadal musimy w to tylko wierzyć?  Redaktor naczelny magazynu „Odkrywca” postara się odpowiedzieć na to pytanie.

17.30 Maciej Bartków „Strażnicy IV Rzeszy, czyli niemieckie podziemie na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej”

W trakcie spotkania będziemy mogli zapoznać się z tymi niepublikowanymi wcześniej materiałami archiwalnymi. Opierając się na swoich ustaleniach Maciej Bartków przedstawia działalność podziemia niemieckiego na Dolnym Śląsku tak, jak wyglądała ona w rzeczywistości.

18.30 Adam Węgłowski „Kuba Rozpruwacz – czy jego tropy prowadzą do Polski? Wykład tylko dla dorosłych.

Czy Kuba Rozpruwacz faktycznie mógł pochodzić z ziem polskich? Który z tropów wiódł na Śląsk? Dlaczego Kuba Rozpruwacz zyskał taki światowy rozgłos, podczas gdy jeszcze straszniejszy śląski kanibal Karl Denke pozostaje praktycznie nieznany?

Sala Krzywa

10.30 Andrzej Szynkiewicz – „10 252″, czyli magia liczb – tajemnice pociągu specjalnego „Amerika”

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pociągach, a szczególnie o tym jednym, pociągu specjalnym kanclerza III Rzeszy. Amerika” była pierwszą wojenną kwaterą Hitlera w czasie działań wojennych we wrześniu 1939. W 2017 przy pałacu Jedlinka zostały udostępnione, odtworzone: salonka sztabowa i uzbrojony wagon osłonowy „Ameriki”.

11.30 Michał Banaś – „LIDAR, RADAR, LASER – sprzymierzeńcy poszukiwaczy czy sceptycy?

Miłośnicy tajemnic historii często korzystają z geoportalu czasami nie do końca rozumiejąc zasady jego działania. Podczas spotkania poznamy te zasady. Przedstawiony zostanie także nowy gracz w tej dziedzinie – zespół satelitów TANDEM_X o niewyobrażalnej rozdzielczości.

12.30 Adam Grajewski – „Problematyka odzyskiwania skradzionych bądź zaginionych dóbr kultury”

Kom. dr Adam Grajewski, koordynator policyjny specjalizujący się w przestępczości przeciwko zabytkom archeologicznym przybliży problematykę związaną z odzyskiwaniem tego, co najcenniejsze dla naszego dziedzictwa.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

13.30 – „Karol Soberski „Skarb Dziedzica”, czyli niezwykła historia życia i działalności pewnego dziedzica spod Gniezna i skarbu, który odkrył i w 1939 roku ponownie ukrył”

Opowieść o niesamowitych wydarzeniach ze skarbami w tle, które rozegrały się na pograniczu Wielkopolski i Pałuk w XIX i pierwszej połowie XX wieku. W czasie spotkanie nie zabraknie również historii eksterminacji zakładu psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Ta zbrodnia pochłonęła oficjalnie blisko 4 tysiące osób. Nieoficjalnie zamordowanych pacjentów „Dziekanki” może być dwu- lub trzykrotnie więcej…

Sale Cesarskie – I piętro

Wystawa „Miasta do góry nogami – podziemia Europy i ich tajemnice”

misata okladka na strone

14.00 Wernisaż wystawy „Miasta do góry nogami – podziemia Europy i ich tajemnice” związany z premierą książki Joanny Lamparskiej i Piotra Kałuży pod tym samym tytułem

Dziedziniec honorowy

artyleria na strone

11.00  Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria

12.30 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Cesarsko-Królewskiej GRH Artyleria Jacek Słupski

16.00 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria

17.00 Pokazy walki szablą rosyjską „szaszką” w wykonaniu Grupy Wojsk Kaukaskich GRH „Dzika Dywizja”

18.00 Odprawa oddziałów – pokazy musztry Legionów Polskich i Armii Carskiej Rosji oraz Wielki Konkurs Historyczny

plakat pocztówki na strone

Dziedziniec honorowy

11.00-17.00 – W cztery oczy. Spotkania z wykładowcami Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic przy naszym Stoliku Autorskim

14.00 „Kup Pan Zamek” – prezentacja Agencji Nieruchomości Rolnych

14.30 „Utracone skarby” – Jest 1917 rok. Oddział rosyjski podchodzi pod polski klasztor żądając wydania najcenniejszych zabytków…. – Widowisko w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej

20.00 „Charlie żołnierzem” w reżyserii Charlie Chaplinem. Niemy film z 1918 roku z muzyką na żywo zespołu Czerwie

Niedziela 13.08.2017

Sala Balowa

ZAGINIONE – POSZUKIWANE – ODNALEZIONE

konferencja na strone 2

10.00 Robert Kudelski – „Kto ukradł Rafaela? Grabież dzieł sztuki na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką”

Tysiące zabytków zaginęło w czasie II wojny światowej. Wśród nich ten najsłynniejszy „Portret młodzieńca” Rafaela Santi. Dokąd wiodą tropy skradzionych dzieł sztuki?

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

11.00 Karina Chabowska – „Po nitce do kłębka – poszukiwanie i odzyskiwanie polskich strat wojennych przez resort kultury”

O tym co, kiedy i jak odzyskuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowiada pracownik Wydziału ds. Strat Wojennych. Resort kultury zajmuje się zagadnieniem polskich strat wojennych w zakresie dóbr kultury od początku lat 90 XX wieki, kiedy to powrócono po przeszło 40 latach do tematu restytucji dzieł sztuki zagrabionych z polskich kolekcji publicznych, prywatnych czy kościelnych. Sprzymierzeńcem stają się również nowe technologie ułatwiające identyfikację utraconych przez Polskę dzieł.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

12.00 Łukasz Orlicki – ”Po skarby i przygodę – badania terenowe Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca”

Szukali Szczeliny Jeleniogórskiej, miejsc katastrof lotniczych, badali zamek Grodno i eksplorowali podziemia Gontowej w Górach Sowich. Wskazali miejsce zbrodni na żołnierzach wyklętych w Starym Grodkowie.  Odbyli daleką wyprawę do syberyjskich łagrów. Ale to dopiero początek…

13.00  Agata Byszewska – „Tajemnica kontekstu. Poszukiwania zabytków a ochrona dziedzictwa archeologicznego”

Poszukiwacze i archeolodzy. Temat stary jak świat. Jak poszukiwania zabytków mają się do ochrony dziedzictwa archeologicznego? O tym, między innymi na przykładach pól bitewnych pod Pułtuskiem i Sarbinowem.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

 SKARBY OBOK NAS

15.15 Artur Błażejewski – „Skarb z Zakrzowa – jak rozkradziono książęce groby barbarzyńców”

Pierwszy grób odkryli robotnicy. Grób zniszczyli, skarby rozkradli. Drugi i trzeci grób zostały odnalezione rok później. Tym razem udało się je zabezpieczyć. Wszystko działo się w 1886 i 1887 roku w Zakrzowie, dzisiaj dzielnicy Wrocławia. Nasz gość opowie o niezwykłej historii złotych i srebrnych ozdób, monet, naczyń i innych przedmiotów z książęcych pochówków a także ich drugowojennych losach.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

16.15 Krzysztof Kaszub – „Podziemna fabryka silników niemieckich łodzi podwodnych w Strzegomiu”

Niestrudzony badacz tajemnic Strzegomia odkrywa nowe wątki związane z drugowojenną historią miasta.

17.15 Spotkanie z Andrzejem Boczkiem, eksploratorem, badaczem kompleksu Soboń.

Tematyka Gór Sowich rozgrzewa wyobraźnię od wielu lat. Co nowego wydarzyło się w ostatnich miesiącach? Czy jest szansa na odkrycie kolejnych kompleksów?

Sala krzywa

10.30 Halina Bryk, Angelika Babula, Patryk Nolberczak – „Ocalić od zapomnienia cmentarz ewangelicki w Gostkowie”

Podczas prac na cmentarzu w Gostkowie natrafili na słoje, w których ukryte były zdjęcia, dokumenty i ubrania. Jakie tajemnice kryje rewitalizowana przez Fundację Anna w Gostkowie nekropolia? Jak ocalić to miejsce?

11.30 Menachem Kaizer – “Od Kaisera do Kajzera. W poszukiwaniu historii i skarbów na Śląsku”

Na Dolny Śląsk przyjechał, żeby przyjrzeć się pracy eksploratorów. Przez przypadek okazało się, że jest krewnym Abrahama Kajzera, więźnia Gross Rosen i autora książki „Za drutami śmierci”. Menachem Kaiser, pisarz i dziennikarz, pochodzi z Toronto, ale dzisiaj żyje pomiędzy Detroit i Nowy Jorkiem. Na festiwalu opowie m.in. o swoich szalonych spotkaniach z poszukiwaczami.

12.30 Robert Gawłowski – „Na Grobli, albo tajemnice wrocławskiej Wieży Ciśnień”

Ilustrowana fotografiami i filmami opowieść o budowniczych, wrocławskiej Wieży Ciśnień. Kim był projektant John Moore i co się z nim stało? Dlaczego Hans Zimmermann zmienił plany budowlane Moore’a? W czym pomagał Zimmermannowi inżynier Alexander Kaumann? Kto obsługiwał wodociągi po upadku Festung Breslau?

13.30 Maciej Malinowski – „Skarby zaczarowanego dworu”

Właściciel renesansowego dworu w Czernej opowie o tym, jak to w XVII wieku ówczesny pan okolicy zabił po pijanemu brata a także o mrocznych czasach II wojny światowej. Na polecenie Alfreda Rosenberga w dworze zostało zmagazynowanych osiem wagonów muzykaliów, m.in. szpinet Mozarta oraz kolekcja Wandy Landowskiej, jednej z najsłynniejszych klawesynistek świata.

Park zamkowy

14.30 „Legiony Polskie w natarciu”. Legiony Polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego zdobywają rosyjskie fortyfikacje polowe widowisko historyczne

Dziedziniec honorowy

11.00  Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Artyleria”

12.30 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Cesarsko-Królewskiej Armii GRH „Artyleria Jacek Słupski”

16.00 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Artyleria”

17.00 Pokazy walki szablą rosyjską „szaszką” w wykonaniu Grupy Wojsk Kaukaskich GRH „Dzika Dywizja”

18.00 Odprawa oddziałów – pokazy musztry oraz Wielki Konkurs Historyczny

plakat pocztówki na strone

13.00 i 16.00 – Michał Banaś demonstruje na działających makietach, co dzieje się w podziemiach Zamku Książ

11-17.00 – W cztery oczy. Spotkania z wykładowcami Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic przy naszym Stoliku Autorskim. 

 18.00 – Zakończenie V Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic

pdfdown

top_secret

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.

 • NGTraveler_logo
 • rmf 225x105
 • anons
 • logo history channel 225x105
 • logo muzeum nurkowania 225x105
 • hydropolis na strone
 • zloty stok 225x105
 • Militaria_plBG
 • NSlogo-2wierszoweBG
 • logo CTA 225c105
 • AUDIOBIEL_BG
 • logo przyjaciele jedzenia 225x105
 • logo osowka 225x105
 • odkrywca 225x105 trans
 • AsiaPress-LOGO_Doscrolla
 • hdlab_dBG
 • logo_rozagranat_BG
 • CC_BG
 • namysłów 225x105
 • jedlinka
 • lotto 225x105
 • rmf 225x105
 • poszukiwacze
 • ANR_logoBG
 • tagen
 • pamiec 225x105